Wycieczka szkolna Wiedeń – Bratysława – Morawski Kras

23 maja 2018

W dniach 14 - 16.05.2018 roku odbyła się wycieczka szkolna do Wiednia, Bratysławy i Morawskiego Krasu na którą  pojechali harcerze i uczniowie Gimnazjum.
Funkcję opiekunów pełnili: p. Anna Czyżycka, p. Małgorzata Lis, p. Aleksandra Kluczna oraz p. Monika Modlińska.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Bratysławy -  stolicy i zarazem największego miasta Słowacji rozpościerającego się po obydwu stronach rzeki Dunaj. Jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma państwami: Węgrami i Austrią. Punkt odniesienia na mapie miasta stanowi wznoszący się 80 metrów nad miastem Zamek Bratysławski oraz znajdujący się w jego sąsiedztwie nowoczesny budynek Parlamentu. Następnie odwiedzimy katedrę św. Marcina, która przez 267 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich. W trakcie spaceru na Stare Miasto zobaczyliśmy jeden z najpopularniejszych bratysławskich skwerów – plac Hviezdoslava z pałacem Pálffyho i Słowackim Teatrem Narodowym oraz znajdujący się nieopodal budynek Universitas Istropolitana – najstarszego uniwersytetu założonego na terenie dzisiejszej Słowacji (1465 r.). Malowniczymi uliczkami Starego Miasta doszliśmy na Rynek gdzie znajduje się przepiękny renesansowy Ratusz, historyczne pałace i kamienice mieszczańskie, oraz pochodząca z XVI wieku fontanna Rollanda. W trakcie spaceru zobaczyliśmy także m.in.: gotycki kościół Zwiastowania Pana będący najstarszą świątynią Bratysławy, kościół Jezuitów, neoklasycystyczny pałac Prymasowski, bramę Michalską oraz rokokowy pałac Mirbacha.

Nazajutrz pojechaliśmy do Wiednia, miasta słynącego z doskonałej kawy i walca. Pierwszym punktem był Belweder - jeden z najbardziej znanych zabytków tego pięknego miasta. Jest to pałac barokowy wybudowany przez architekta Johann Lucas von Hildebrandt dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Największym i najbardziej atrakcyjnym zabytkiem jest  Hofburg -  dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca już około 700 lat. Rodzina cesarska zamieszkiwała Hofburg do 1918 roku. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów i rozszerzaniem ich imperium przekształcił się we wspaniałą rezydencję monarchy. Dziś znajduje się tu siedziba prezydenta republiki oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki.

Kolejnym pięknym zabytkiem była Katedra Św. Szczepana (Stefana). Uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko w Wiedniu, ale i w całej Austrii. Katedrę postawiono na ruinach kościoła romańskiego z XIII wieku. Charakterystycznym elementem architektonicznym świątyni jest 137 - metrowa wieża, o której Austriacy mówią pieszczotliwie „Stefanek".

Następnym miejscem zwiedzania był Pałac Schönbrunn to jedno z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. Jest w posiadaniu rodu Habsburgów od roku 1569. W roku 1642 żona cesarza Ferdynanda II, Eleonora Gonzaga, zleciła budowę letniej rezydencji na tym terenie i po raz pierwszy użyła określenia „Schönbrunn”. Zrealizowany w roku 1696 zespół pałacowo-ogrodowy, po oblężeniu Wiednia przez armię Turków osmańskich, został radykalnie przebudowany po roku 1743 przez Marię Teresę. Dziś pałac ze względu na historyczne znaczenie, wyjątkowy park oraz imponującą aranżację przestrzeni należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Pomimo deszczu, utrudniającego zwiedzanie zdołaliśmy obejrzeć także Stare Miasto.

Trzeci dzień naszej wycieczki to teren Morawskiego Krasu, gdzie zwiedzimy jaskinię Macocha. Znana na całym świecie przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki.

Przepaść Macocha, która swą nazwę zawdzięcza legendzie z XVII wieku, powstała przez zawalenie się stropu jaskini. Dlatego jej dno jest częściowo pokryte rumowiskiem skalnym, które jest pozostałościami zawalonego stropu. Przez dno przepaści przepływa rzeczka Punkva, która zasila dwa jeziorka. Cały kompleks reprezentuje kilkadziesiąt kilometrów jaskiń, przez które częściowo przepływają wody. W Jaskini Punkevni odbył się spływ łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączony ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha.

Wycieczka była swoistym doświadczeniem interdyscyplinarnym, dostarczyła wiele wrażeń estetycznych i pogłębiła wiadomości z zakresu geografii, historii, sztuki, architektury oraz kuchni austriackiej i czeskiej i oczywiście słowackiej. Nie do ocenienia są zawsze w takich sytuacjach relacje interpersonalne, koleżeństwo i przyjaźń, bycie z drugim człowiekiem i umiejętność spędzania wspólnie czasu.

Nasz najazd na Wiedeń wyglądał tak: (z humorem)

Najpierw w autokarze:

Wycieczka patrz na lewo; Wycieczka patrz na prawo,

Tu zamek, tam kościół, a tu piękne drzewo.

Więc jedziemy i kręcimy głowam,

A żeby nam nie odpadły, to się ciągle ruszamy.

I teraz wygląda to tak:

Najpierw idzie parasol kolorowy,

Na przedzie, trzyma się go Pan przewodnik,

Który nasza gromadkę wiedzie,

A Wiedeń, który nam pokazuje Jest wspaniały,

Ale wart jest tego Wiedeń, by powrócił do niego niejeden.

Więc chodzimy i podziwiamy, wkoło się rozglądamy.

I tylko od czasu do czasu - Nerwowe pytanie- O rety, rety: A gdzie są toalety?