Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

 

Artykuły

„Eldorado”

Przejdź do - „Eldorado”

Harcerze z 7 Drużyny Starszoharcerskiej „ISKRA” zakończyli rok harcerski podczas wspólnej wycieczki, do której dołączyli uczniowie Gimnazjum. Opiekunami były drużynowa - Anna Czyżycka oraz Panie Małgorzata Lis i Monika Modlińska.  

Agroturystyka konna „Eldorado”  w Szczercowie pozwoliła miło spędzić  czas poprzez np.: jazdę konną, przejażdżkę powozem, strzelanie z łuku, przejazd quadem, grillowanie. Wyjazd przyczynił się  do  zacieśnienia istniejących  przyjaźni.

21 czerwca 2018

31.05.2018r. – Harcerze podczas uroczystości Bożego Ciała

Przejdź do - 31.05.2018r. – Harcerze podczas uroczystości Bożego Ciała

 

 

19 czerwca 2018

Stulecie odzyskania niepodległości w Gminie Rząśnia

Przejdź do - Stulecie odzyskania niepodległości w Gminie Rząśnia

Gmina Rząśnia we współpracy z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi zaplanowała wiele wydarzeń związanych z Setną Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Jednym z takich wydarzeń jest nagranie płyty, którego pierwszy etap odbył się 29 maja, pod tytułem „Pieśni nadziei i zwycięstwa”.


Pod kierunkiem Pani Moniki Modlińskiej 7 Drużyna Starszoharcerska „ISKRA” zaśpiewała pieśń pt. "Rota".

 

 

http://rzasnia.pl/stulecie-odzyskania-niepodleglosci-w-gminie-rzasnia/

30 maja 2018

Wycieczka szkolna Wiedeń – Bratysława – Morawski Kras

Przejdź do - Wycieczka szkolna Wiedeń – Bratysława – Morawski Kras

 

W dniach 14 - 16.05.2018 roku odbyła się wycieczka szkolna do Wiednia, Bratysławy i Morawskiego Krasu na którą  pojechali harcerze i uczniowie Gimnazjum.
Funkcję opiekunów pełnili: p. Anna Czyżycka, p. Małgorzata Lis, p. Aleksandra Kluczna oraz p. Monika Modlińska.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Bratysławy -  stolicy i zarazem największego miasta Słowacji rozpościerającego się po obydwu stronach rzeki Dunaj. Jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma państwami: Węgrami i Austrią. Punkt odniesienia na mapie miasta stanowi wznoszący się 80 metrów nad miastem Zamek Bratysławski oraz znajdujący się w jego sąsiedztwie nowoczesny budynek Parlamentu. Następnie odwiedzimy katedrę św. Marcina, która przez 267 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich. W trakcie spaceru na Stare Miasto zobaczyliśmy jeden z najpopularniejszych bratysławskich skwerów – plac Hviezdoslava z pałacem Pálffyho i Słowackim Teatrem Narodowym oraz znajdujący się nieopodal budynek Universitas Istropolitana – najstarszego uniwersytetu założonego na terenie dzisiejszej Słowacji (1465 r.). Malowniczymi uliczkami Starego Miasta doszliśmy na Rynek gdzie znajduje się przepiękny renesansowy Ratusz, historyczne pałace i kamienice mieszczańskie, oraz pochodząca z XVI wieku fontanna Rollanda. W trakcie spaceru zobaczyliśmy także m.in.: gotycki kościół Zwiastowania Pana będący najstarszą świątynią Bratysławy, kościół Jezuitów, neoklasycystyczny pałac Prymasowski, bramę Michalską oraz rokokowy pałac Mirbacha.

Nazajutrz pojechaliśmy do Wiednia, miasta słynącego z doskonałej kawy i walca. Pierwszym punktem był Belweder - jeden z najbardziej znanych zabytków tego pięknego miasta. Jest to pałac barokowy wybudowany przez architekta Johann Lucas von Hildebrandt dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Największym i najbardziej atrakcyjnym zabytkiem jest  Hofburg -  dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca już około 700 lat. Rodzina cesarska zamieszkiwała Hofburg do 1918 roku. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów i rozszerzaniem ich imperium przekształcił się we wspaniałą rezydencję monarchy. Dziś znajduje się tu siedziba prezydenta republiki oraz ważne centrum kongresowe, a także bogate zbiory sztuki.

Kolejnym pięknym zabytkiem była Katedra Św. Szczepana (Stefana). Uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko w Wiedniu, ale i w całej Austrii. Katedrę postawiono na ruinach kościoła romańskiego z XIII wieku. Charakterystycznym elementem architektonicznym świątyni jest 137 - metrowa wieża, o której Austriacy mówią pieszczotliwie „Stefanek".

Następnym miejscem zwiedzania był Pałac Schönbrunn to jedno z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. Jest w posiadaniu rodu Habsburgów od roku 1569. W roku 1642 żona cesarza Ferdynanda II, Eleonora Gonzaga, zleciła budowę letniej rezydencji na tym terenie i po raz pierwszy użyła określenia „Schönbrunn”. Zrealizowany w roku 1696 zespół pałacowo-ogrodowy, po oblężeniu Wiednia przez armię Turków osmańskich, został radykalnie przebudowany po roku 1743 przez Marię Teresę. Dziś pałac ze względu na historyczne znaczenie, wyjątkowy park oraz imponującą aranżację przestrzeni należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Pomimo deszczu, utrudniającego zwiedzanie zdołaliśmy obejrzeć także Stare Miasto.

Trzeci dzień naszej wycieczki to teren Morawskiego Krasu, gdzie zwiedzimy jaskinię Macocha. Znana na całym świecie przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki.

Przepaść Macocha, która swą nazwę zawdzięcza legendzie z XVII wieku, powstała przez zawalenie się stropu jaskini. Dlatego jej dno jest częściowo pokryte rumowiskiem skalnym, które jest pozostałościami zawalonego stropu. Przez dno przepaści przepływa rzeczka Punkva, która zasila dwa jeziorka. Cały kompleks reprezentuje kilkadziesiąt kilometrów jaskiń, przez które częściowo przepływają wody. W Jaskini Punkevni odbył się spływ łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączony ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha.

Wycieczka była swoistym doświadczeniem interdyscyplinarnym, dostarczyła wiele wrażeń estetycznych i pogłębiła wiadomości z zakresu geografii, historii, sztuki, architektury oraz kuchni austriackiej i czeskiej i oczywiście słowackiej. Nie do ocenienia są zawsze w takich sytuacjach relacje interpersonalne, koleżeństwo i przyjaźń, bycie z drugim człowiekiem i umiejętność spędzania wspólnie czasu.

 

Nasz najazd na Wiedeń wyglądał tak: (z humorem)

 

Najpierw w autokarze:

Wycieczka patrz na lewo; Wycieczka patrz na prawo,

Tu zamek, tam kościół, a tu piękne drzewo.

Więc jedziemy i kręcimy głowam,

A żeby nam nie odpadły, to się ciągle ruszamy.

I teraz wygląda to tak:

Najpierw idzie parasol kolorowy,

Na przedzie, trzyma się go Pan przewodnik,

Który nasza gromadkę wiedzie,

A Wiedeń, który nam pokazuje Jest wspaniały,

Ale wart jest tego Wiedeń, by powrócił do niego niejeden.

Więc chodzimy i podziwiamy, wkoło się rozglądamy.

I tylko od czasu do czasu - Nerwowe pytanie- O rety, rety: A gdzie są toalety?

 

 

 

23 maja 2018

26. 04. 2018 r. - Harcerze z 7 DSH "ISKRA" z Rząśni przygotowali apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przejdź do - 26. 04. 2018 r. - Harcerze z 7 DSH "ISKRA" z Rząśni przygotowali apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
26. 04. 2018 r. - Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni  26 kwietnia  2018 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie, pod opieką P. Anny Czyżyckiej, w programie artystycznym "Nauczmy sie na pamięć tego kraju" przypomnieli sytuację polityczną Rzeczypospolitej XVIII wieku, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórców oraz główne założenia.
Chórek  pod opieką P. Moniki Modlińskiej zaśpiewał min. takie utwory: ,,Majowa Jutrzenka", „Polonez 3 Maja”, „Rota”. 

 

Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzał zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Dziś na początku XXI wieku, żyjąc w tak szybkim tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy część  przeszłości, jesteśmy nowocześni i żyjemy chwilą obecną, interesuje nas przede wszystkim nasza teraźniejszość. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom, rocznicom, apelom, uroczystościom. Ale przecież gdzieś głęboko, utajnione na samym dnie serca pozostaje przekonanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości.

29 kwietnia 2018